NÁVRAT
září 2017

A začnu opět poněkud delší citací paní Hamplové:
Jana Zwyrtek Hamplová


Advokátka se specializací na veřejnou správu. V letech 1986 – 1990 pracovala v samosprávě, poté jako novinářka a organizační poradkyně, od roku 1994 působí v advokacii. Věnuje se rovněž oblasti vzdělávání pro obce, města a kraje; její vzdělávací centrum s projektem MUNICIPAL je známé v celé České republice. Je autorkou stovek odborných článků a několika publikací. Píše i beletrii, poezii a ráda glosuje společenské dění z různých úhlů pohledu.
Skoro 20 let byla zastupitelkou svého města, rok "krizovou" starostkou. Dnes už se věnuje výhradně své profesi, která ji plně zaměstnává.

V jaké zemi nechci žít, a bohužel v ní žiji.
Vrah více než rodička, nemakačenko více než člověk pracovitý, imigrant více než důchodce. Naše společnost je vážně nemocná. A není to jen tak nějaké nachlazení, spíše smrtící vir. Zda ho nazveme idiocií nebo malomocností je úplně jedno. Gesta a strach z pravdy - to vše nás vede do pekel.
Máme totiž zcela pomotané hodnoty. Všímám si toho už dlouho - tato společnost degeneruje tím, že podporuje lumpy a kašle na budoucí generace, podporuje neschopné a trestá pracovité, nechá živořit své občany, a bez mrknutí oka posílá stamiliony na jakoukoli chátru, co si usmyslela nelegálně překročit evropské hranice. Protože s těmi, co chátrou nejsou, nejsou ani problémy - zrovna včera jsem obědvala v restauraci, kterou vlastní Syřan. Přišel před pár lety legálně, pracuje tu, a je českými spoluobčany respektován a vážen. S těmi hordami, co se sem hrnou, nemá zhola nic společného. A taky nikdo neřeší, že je ze Sýrie.
Ale vrátím se k tématu. Včera jsem poprvé musela přepnout "Máte slovo" s Michaellou Jílkovou. A to je co říct, protože ono to na přepnutí bývá skoro vždy, nicméně je občas dobré slyšet hlas lidu i politiků, jakkoli by byly, omlouvám se, blbé. Ale včerejší debata, jak se musíme starat o vězně, mne přiváděla k šílenství. Uvědomujeme si, že to všechno my platíme? Ty garsonky a menu a nekuřácké cely, nejlépe s televizí, fitkem a zdravou a hodnotnou stravou? Jak je možné, že vězni mají lepší jídlo než maminky po porodu v porodnicích? Čeho si tato společnost, sakra, váží víc? Vím, o čem mluvím, právě se mi narodila vnučka, a když jsem viděla, co nosí mé dceři na svačinu a večeři, dokonce najednou v 16 hodin, aby už se dále o ně nemuseli starat, byla jsem rudá vzteky. A těm zlodějům, vrahům, podvodníkům, násilníkům, budeme vyvařovat, aby byli dost silní na to, až je pustí, aby mohli dál pokračovat v trestné činnosti? Svatá prostoto...
A nedosti na tom. Maminky, které pracují, a pracuje i jejich manžel, zkrátka kteří dnes a denně chodí do práce nebo mají živnosti, aby měli na hypotéku, jídlo, všechny své potřeby, nemají právo na porodné ani přídavky. Protože je třeba, aby bylo na porodné a přídavky pro ty, co se množí jako králíci, aniž by kdy na práci vůbec pomysleli, neřkuli do nějaké zašli. Je tedy třeba podporovat a finančně motivovat právě ty nemakačenky, ne pracující matky a otce, kteří ze svých dětí vychovávají to samé? Ne! Tak proč to probůh děláme? Divíme se pak, že normální, tedy pracující páry, zůstávají u jednoho dítěte, maximálně dvou? A ti druzí jich mají běžně pět, šest? Ne, my nepotřebujeme žádné "samce" odjinud, my potřebujeme, aby tato republika dostala rozum, a začala podporovat rodiny s dětmi, kde je normální pracovat, a kde by dítě díky podpoře neznamenalo ekonomický propad - což často mladé od dětí odradí. Navíc tady by měl stát jistotu, že tato rodina povede své děti k práci, protože by jim mohla sdělit, že pracovat je správné a vždy se jim vyplatí. Dnes přichází za práci trest, protože těm, kteří pracují, stát říká - dejte nám daně, my z toho budeme platit vězňům řízky, asociálům porodné a přídavky, a ty rodino, se nadále starej. Že teď nemůžeš, že máš dítě? Tvoje rozhodnutí. Že je to šílené? No to tedy je. My musíme z tvých daní živit ty neschopné a všehoschopné.
Obdobně miliony na uprchlíky, zatímco naši důchodci přemýšlí, zda si koupit šunku méně kvalitní a ještě horší, nebo zda budou mít na léky, a kdy není na léčbu vážně postižených, jsou neuvěřitelné. Ostatně i to, že není na mzdy lékařů, jaké by si při svém povolání zasloužili, je ze stejného ranku. Budeme živit podivné bandy bez pasů na březích moře, a vykašleme se na budování vlastních jistot, vlastní důstojnosti, a odpovídajícího života pro své občany? Přijde mi to tak, jako bychom doma měli prázdnou ledničku, a přesto sousedovi, který mlátí vedle do plotu, nesli jako slouhové vepřo-knedlo-zelo. Jen proto, aby probůh přestal dělat kravál.
Nechci žít v zemi, kde mladé maminky dostávají v porodnici horší večeře než vrahové ve věznicích jen proto, že ti vrahové více řvou. Nechci žít v zemi, kde maminka nemá nárok na porodné a rodina na přídavky jen proto, že pracuje, zatímco z jejich daní se platí porodné a přídavky pro ty, co v životě do práce nepůjdou, a vedou k tomu nicnedělání i své podporované děti - opět jen proto, že ti nemakačenkové více řvou. Nechci žít v zemi, která spekuluje o desetikorunách pro své důchodce, a na podporu cizích hord posílá stamiliony jen proto, že řve Evropa. Nechci žít v zemi, kde není na léčbu nemocných, a pro cizí posíláme vládní speciály, jen proto, že řvou různé pseudo neziskovky. Nechci žít v zemi gest a pseudokorektních frází jen proto, že se bojíme říct, kdo bezdůvodně nepracuje, ať nejí, kdo neodváděl daně, ať nemá porodné ani přídavky, a naopak ať je dostanou ti druzí, a že v České republice budou mít vždy přednost čeští občané, a pak až ti druzí. Nechci žít v zemi, kde se dává hlavně těm, kteří prostě hodně řvou, zatímco na ně vydělávají ti mlčící, kteří i s dětmi ve školkách usilovně pracují, a za to jsou trestáni, ani v zemi, která připustí, aby nemocní a staří živořili, zatímco stamiliony tečou směrem na jih do uprchlických táborů bůhví jakých lidí jen proto, že řve Brusel.
Bohužel v takové zemi žiji. A proto jsem včera program "Máte slovo" přepnula. Už není sil ty stupidity poslouchat.

Skončím slovní hříčkou:
Něco se bude muset stát.
Minimálně překopat ty hodnoty, o které tento stát bude stát.
Jinak lidé přestanou stát ... o takový stát.


No, přeberte si to. (J.B.)
A nyní k událostem v září:
- Kauza FAU a Babiš
ukázalo se, že finanční správa prostřednictvím "zajišťovacích příkazů" dohnala některé firmy do krachu. U firmy FAU (možná) hrálo roli i sousedství s firmou pana Babiše, který tedy na tom mohl mít nějaký zájem. Naznačuje to následující nahrávka: "Hoši na ně klekli a je to v insolvenci," popisoval Babiš, jak firma FAU skončila. Snad se to v současnosti prověřuje, výsledek neznám.

- Vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání
sněmovna je celkem jednoznačně zbavila imunity a dnes už (30.9) bylo zahájeno trestní stíhání. Kauza se týká případu "Čapí hnízdo", kde je podezření, že akce byla vyvedena z majetku Agrofertu s cílem získat dotaci pro malé firmy z EU, po získání dotace byla prý zase vrácena do majetku Agrofertu. Tak čtrnáct dnů před volbami máme předsedu hnutí ANO trestně stíhaného. Preference hnutí jsou stále výrazně na čele průzkumů, a tak se lehce může stát, že o funkci premiéra se bude ucházet trestně stíhaný člověk. Nevím, zda podobný případ bychom ve světě našli.

- Účtenková loterie
Bude zahájena zítra, tedy 1. října 2017. Zaznamenal jsem diskuzi v "Událostech" ČT1 zda stát tím nepodporuje hazard. Pravice je zásadně proti této loterii. A tedy i proti tomu, aby podmínky pro podnikání měli všichni stejné a nebyli zvýhodněni ti, co podvádějí na daních. Já mám názor, že EET je pozitivní nástroj proti "zlodějům" a vše co to podporuje je také pozitivní. Uvidíme, jak to dopadne s tou loterií.

- Levná pracovní síla
za této vlády došlo již poněkolikáté ke zvýšení minimální mzdy. Tedy v podstatě "administrativní" donucení podnikatelů, aby lidem co se pohybují s platem právě na hranici minimální mzdy přidali. Osobně si myslím, že ta úroveň minimální mzdy, na které se pohybujeme v naší republice, umožnila toto administrativní zvýšení. Ovšem jenom administrativně dlouho postupovat nelze. Je to složitá záležitost. Souvisí to s možnostmi jednotlivých oborů, s produktivitou práce, přidanou hodnotou, daňovým zatížením, skladbou našeho současného průmyslu atd. V každém případě naše "pseudovýhoda" v levné práci, která sem přilákala zahraniční investory, se pomalu ale jistě bude vytrácet. Zda to dokážeme nahradit našimi, vysoce efektivními podnikatelskými subjekty je ovšem ve hvězdách. Mám o tom vážné pochybnosti. To neustálé zdůrazňování, že jsme v EU na špici v ekonomickém růstu je poněkud krátkozraké. Ze dne na den můžeme spadnout do ekonomické žumpy. Řada dobrých firem, které u nás byly, zanikla při té "divoké" privatizaci. A vytvořit špičkovou firmu, vytvářející velkou přidanou hodnotu, s vlastním vývojem, s uplatněním svých výrobky na náročném světovém trhu, dosahující vysokého zisku využitého k dalšímu rozvoji, není opravdu jednoduché. A my dnes jsme opravdu do značné míry jen "montovnou" pro ty úspěšné, bohužel v zahraničí.

- Projev Macrona
tak už je to tady. Pan Macron vysvětlil EU (ale i světu), že na EU je třeba zapracovat radikálně, takhle že to už dál nejde. Že by nový spasitel? Mluvil o "dvourychlostní" Evropě, mluvil jako potencionální "ředitel" Evropy. I my jsme v té Evropě. Ale pan Macron se nás na nic neptal. Jako tehdy jeho předchůdci, když nás v roce 1938 předhodili Hitlerovi. Také se nás na nic neptali. Takhle to tzv. "velmoci" dělají. Rozhodují, často o těch druhých. A v pozadí je jen ten jejich zájem. Tak se mi zdá, čím dál více, že ta naše přítomnost v EU je docela nedůstojná, a tak mi přichází na mysl – má to pro nás budoucnost? Nelze očekávat, že nás "ti silní" budou hýčkat až k blahobytu. Ale co můžeme udělat? Možná, že ta nevyváženost povede k oddělení těch, kteří se chtějí na názory pana Macrona vys...! A nepřistoupit na dvě skupiny v EU, kde ta slabší bude opakovaně poučována těmi silnějšími. A založit své vlastní uskupení, s vlastními názory, založenými na rovnoprávnosti všech zúčastněných. Ale je něco takového v dnešním světě vůbec možné?

- Volby v Německu
paní Merkelová vyhrála. Ale zdaleka ne tak, jak by si přála. Poškodila ji "uprchlická vstřícnost". A co víc, významný nástup zaznamenala radikální pravicová strana protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD), která se umístila na třetím místě. Merkelová musí jít do koalice, co bude muset obětovat, se uvidí. A také stojí za zmínku, že AfD zaznamenala větší úspěch v bývalé "východní" části Německa. Takže existuje v Německu zřejmě "regionální" názorová nevyváženost. Merkelová má starosti, Macron chce začít "řídit Evropu". Vydrží mu to?

Děkuji za pozornost. Příjemný podzim. Zdravý "selský" rozum při našich volbách.
Jindřich Buchal .