NÁVRAT
Duben 2016

Minule jsem napsal – jaro nastupuje, ale dnes – 27.4.2016 je jaro zapomenuto. Zima, sníh na horách a vyhlídka do budoucna na oteplení vzdálená. Tak ale s tím se nedá nic dělat.

A co se událo v dubnu?
Po pravdě řečeno, tentokrát jsem na rozpacích co napsat. Tak nějak to všechno umlklo, možná ticho před bouří.
- V Německu byl president USA Obama – docela si s Angelou notovali. Ale Angela to v Německu nemá lehké – celkově se v EU objevují kroky více méně protiuprchlické a tak otevřená náruč Merkelové nenachází velké pochopení.
- Sobotka byl na otočku v Afgánistánu.
- Náš president se chystá na oběd do Čapího hnízda – bude tam rozhovorovat s ministrem financí a zároveň tamním hostitelem. Nebo to snad není tamní hostitel?
- TOP09 klesají preference, asi mistr Kalousek už nedokáže imponovat ani těm skalním.
- Magistrát v Praze se už možná konečně znovu postaví na nohy, rýsuje se koalic, kteráe snad už konečně vznikne. Bez Stropnického v Radě. Paní primátorka se už začíná nacházet, komunikace se zlepšuje, dokonce se ukázala v gumových rukavicích, jak umývá hanlivé nápisy extremistů (prý levicových) v Praze. Zdá se, že extrémismus je na vzestupu. A tak je s podivem, že ten ruský student, co údajně házel zápalné lahve na dům ministra obrany Stropnického, byl soudem uznán nevinným. Tak jak to vlastně bylo? Stropnický to charakterizoval jako projev extrémismu.
- Přijmeme první skupinku uprchlíku v rámci nám stanovené kvóty z EU. Ale nějak se jim k nám nechce. Zaznamenal jsem zprávu, že někteří, když se dozvěděli, že mají být přiděleni k nám, se vytratili z Řecka, aby k nám nemuseli. To je na jednu stranu dobrá zpráva, totiž, že nám asi nemusí hrozit uprchlická lavina. Na druhou stranu to není ta nejlepší vizitka pro nás, protože asi naše pověst není zrovna nejlepší. Jak je to možné, když jsme tak vyspělá ekonomika?
A tak se nedivme, že i naši lidi utíkají za lepším do zahraničí. Asi ti schopnější. A to znamená, že tu zůstanou ti méně schopní a nemohoucí.
Pane jo, to jsou vyhlídky.

A nyní se ještě vrátím k problematice Tibet a lidská práva:
Použiji k tomu článek Klause mladšího z internetu:

"Pro Tibet" je "IN", nic se tím neriskuje, je to dostatečně daleko a ještě se může prstem ukazovat na lidi, kteří se na podobných exhibicích nechtějí moc podílet anebo se na nich nechtějí podílet v jednom stádě s některými zvlášť vypečenými aktivisty, kteří by v dnešní Číně působili coby funkcionáři Komunistické strany, pokud by tedy byli Číňani.
Taky se tím dá dobře odvádět pozornost od našich problémů, nedostatku demokracie, rozvratu EU a dalšího zla, které se nás bytostně týká. Mezi Prahou a Tibetem leží cca 200 regionů, kde neexistují základní lidská práva. Někde se bez soudu vraždí celé skupiny obyvatel. Ženy nebo křesťané nejsou bráni jako lidi, je možno je beztrestně zabít. Nebo třeba regiony, kde se prodávají jedenáctileté dívenky do thajských bordelů. Region, kde Turci vyvraždili statisíce Arménů, žen i dětí. Tito stále na svou posvátnou horu Ararat (přistál tam Noe) hledí přes hranici. A tak všelijak podobně. To se však neřeší, protože Čína (buď přes 250 let, nebo přes 60 let, záleží, jak se na to chcete dívat) ovládá původně nezávislý Tibet. O tibetské teokracii se toho moc neví nebo spíš nepíše – některé zdroje uvádějí neuvěřitelně krutý středověký režim ovládaný lámy, kde běžným trestem bylo mimo jiné vypichování očí.
Asi nějak lidskoprávní vypichování, neb tibetské představitele uctíváme a nemusejí se za svou historii nijak omlouvat. Samotná anexe menšího státu větším se mi nelíbí, ale takhle se velmoci chovají. Ruská carevna Kateřina Veliká ovládla 1783 Krym (předtím tam ale v roce 1243 vtrhli Tataři a před tím od 6. století starověcí Řekové).
Začátkem 19. století Američané ovládli Floridu, před tím zcela zmasakrovali místní seminolské indiány (to byla Florida ještě španělská). Jednou ze záminek bylo, že Indiáni mezi sebe ochotně přijímali černé otroky uprchlé z plantáží v Georgii. Taky dobře "lidskoprávní" story. Ale nikdo dnes nekritizuje Donalda Trumpa, že vyhrál primárky zrovna na Floridě.
Dopad celé kampaně na samotnou Čínu je nulový, maximálně se naštvou, ale ne moc. Pro ten správný poměr si představte nějaký kmen v Bolívii, jehož někteří stařešinové by na své chýše vyvěsili vlaječky Kladska a při návštěvě polského prezidenta by protestovali a volali "Kladsko patří Česku". Na tomto území (zhruba přes hranici za Náchodem) žili celá staletí Češi. Od 18. století patřila oblast Prusku a po II. světové válce a posunu Polska na západ – celé území padlo pod Polsko (vedl se o to velký česko-polský spor) a oblast byla po devíti staletích zcela (a poměrně drsně) popolštěna. Nojo, smutné. Ale od roku 1958 máme s Polskem smlouvu o hranicích a taky už to nikdo neřeší (česky mluví už jen pár stařečků) a co by taky řešili.
No, a když budou v Bolívii polského prezidenta kvůli tomu napadat – bude tak maximálně znechucenej. Ale na Kladsko to nebude mít žádný vliv. Že by nám ho jako vracel nebo mu dal nezávislost?
Jinak páchat dobro je ušlechtilé a správné, akorát aby ty postoje měly alespoň nějakou váhu, musí kritik něco riskovat. Třeba protestovat proti Obamovi, že se minulý týden bratříčkoval s komunistou Castrem na Kubě – už by nějaký risk neslo. Byla by to větší odvaha.
Teď islamisté ubodali v Glasgow chudáka umírněného muslima, který vedl oblíbenou trafiku a popřál lidem na webu šťastné Velikonoce. Za pár hodin ho zabili. Mohli byste, rozliční lidskoprávní občané, jet třeba do Glasgow a držet před trafikou až do pohřbu kříž a výzvy k toleranci. I přes noc. Ale to se vám asi moc nechce. Ten Tibet bude lepší. Možná ještě nadávání komentátorovi do komunistů přes internet z tepla domova (klávesnice, komp a pyžámko čínské výroby).

Zdroj internet.

A tak je stále hodně obcí u nás, které vyvěšují tibetskou vlajku. Protože to je "in". Přece vedle ji také vyvěsili, tak aby nás někdo nepomluvil! Vždyť demokrat Kalousek pro to dělá také hodně. Dokonce nám TV ukázakla, jak "protiprávně" bylo proti jeho skupince (Bursík, Kateřina Jacques, Štětina, Žantovský,...) zakročeno. A co teprve ten student teologie, kterého Číňané mlátili po hlavě žerděmi od praporů - a tak ho snad dokonce zranili, nebo ta studentka, která si při zákroku policie "zvrtla" kotník. A ta Jílková, jak nám to v TV pěkně všechno ve svém duchaplném pořadu rozebrala! A ta naše veřejnoprávní TV, která tím žila řadu dnů. A ten chlapec, co házel na vlajky vejce naplněné barvou. A ti občané, co k tomu řekli, že má právo na protest.
Takže to jen tak pro zamyšlení.
Příjemné čekání na jaro přeje
Jindřich Buchal.