NÁVRAT NA VSTUP DO NOVOMĚSTSKÉHO KURÝRA.

ČLÁNEK V iDNES NA TÉMA "KASÁRNA"

Vloženo 14.02.2019

Nové Město váhá nad demolicí kasáren, investory za osm let nesehnalo
14. února 2019

Kasárna v Novém Městě nad Metují.
Město je vystavělo v letech 1937 a 1938 pro posádku 18. hraničářského praporu určené k ostraze pohraničí.
V novodobé historii město dostalo pozemky a budovy kasáren na Františku od kraje v roce 2002, ale nesmělo je po deset let komerčně využívat. Celkem jde o plochu 35 tisíc čtverečních metrů, o menší stavby v bývalém autoparku a budovu kasáren. Asi třetinu dosud vlastní kraj, jemuž patří budovy a pozemky používané místní střední školou.
Druhá kasárenská budova slouží jako školní internát.
Areál leží na lukrativním místě při Komenského ulici a podle nového územního plánu by se jednou měl využít pro bydlení, služby a zeleň. Zatím radnice zvažuje zbourat kasárna a vybudovat namísto asfaltového buzerplacu park. Mohlo by přibýt i hřiště pro míčové hry.

Vojáci z kasáren v Novém Městě nad Metují dávno zmizeli, v osiřelé budově se však o víkendech prohánějí party hráčů airsoftu. Oblékají maskáče a střílejí po sobě plastovými kuličkami. Uvnitř našli zázemí i skateboardisté, historičtí šermíři, brejkaři, výtvarníci i dvě kapely.
Bojovkám v oprýskaných autentických prostorách však může brzy odzvonit. Radnice totiž uvažuje o zbourání budovy staré osmdesát let. Nápad s demolicí se vynořil před radními na začátku prosince, když ministerstvo pro místní rozvoj vypsalo dotace na regeneraci brownfieldů pro nepodnikatelské využití. Rada navrhla demolici i vybudování parku a stavbu cesty. Počítá se s částkou 7 milionů korun, z čehož 60 procent může poskytnout stát.


"U části zastupitelů převládl názor, že by se situace s kasárnami měla posunout a že řešením tohoto patu, kdy dům dál chátrá, by mohla být demolice. Byl by tu volný prostor v majetku města, kde by se dala umístit bytová výstavba nebo služby, případně prostory pro spolky. Vedle toho má město také další pozemky v areálu, kde se plánuje stavba čtyř viladomů po čtyřech bytech," vysvětluje místostarosta Nového Města Libor Hovorka (bezp. za ODS).
Tvrdí, že kdyby chátrající budova zůstala stát, může to odrazovat soukromníky od nákupu zdejších parcel a snižovat cenu pozemků.
Při prosincovém zastupitelstvu se však kolem demolice strhla vzrušená debata. Podnikatel a zástupce petičního výboru pro obnovu koupaliště Vladimír Brož, pod jejichž petici se loni podepsalo přes dva tisíce lidí, argumentoval, že ani koupaliště by nemělo přijít o možnost dotace.
Aktivisté prosazují biotopové koupaliště v původním místě u řeky Metuje, byť areál zatím není zapsán jako brownfield.

Ráj skateboardistů.
Přidal se i Martin Novák, který v kasárnách pořádá od loňska airsoftové bitvy. "Město si může zvolit, do kterého projektu s dotací se pustí. Tady volí buď mezi revitalizací kasáren, nebo obnovou koupaliště, které tu roky chybí a lidi to štve. Není logické, že když máte možnost požádat o dotaci na projekt za 7 nebo 30 milionů, tak radní by byli spíš pro demolici, aniž by měli jasno, co na ploše jednou vznikne, a 30 milionů by vydali radši z vlastní kapsy za koupaliště," podivuje se Novák. Za šestnáct let město nenašlo pro kasárna využití, neobývaná budova přitáhla spolky a aktivní jednotlivce. Jedna generace skejťáků si před léty vybudovala překážky v zastřešeném autoparku, ale když ho museli opustit, domluvili se před čtyřmi roky s městem na zapůjčení bývalého kinosálu v kasárnách, který si vylepšují.
Teď se tam schází asi deset skateboardistů a jejich kamarádů z okolí, občas uspořádají závody.
"Od začátku nám na městě připomínali, že v kasárnách nejsme navždy a že se to jednou prodá nebo zbourá. S tím jsme museli počítat. Všechny náklady na vybudování skateparku jsme si platili sami jako parta kamarádů. Měli jsme chuť vytvořit jedinečný prostor, kde budeme moct jezdit na skateboardu v létě v zimě. Takový prostor v širokém okolí dodnes chybí. Pro všechny, kdož teď kasárny využívají, je nepříjemné, že by se měla budova bourat. Vybudovali si tam zázemí a tvoří tam kulturu," podotýká Vojtěch Beneš ze spolku "První řešení".
Kdyby z demolice sešlo, kasárna by se podle něj měla nechat pro kulturu, jak se to povedlo třeba loni při doprovodném programu filmového festivalu. Pokud by ale budova šla k zemi, spolek by si chtěl dojednat náhradní prostory.

Město chce nabídnout náhradní prostory.
Místostarosta Hovorka je rozmrzelý kvůli výtkám, že teď město chce likvidovat s kasárnami i spolkovou činnost.
"Všechny spolky mají ve smlouvách tříměsíční výpovědní lhůtu, protože se neví, co s kasárny bude. Teď se z toho dělá politické téma, ale já už jsem v prosinci říkal, že město by chtělo nabídnout všem mládežnickým spolkům náhradní prostory. Už jsme je vytipovali," podotýká místostarosta. Zastupitelé si zatím nechali čas na rozhodnutí až do dubna. Radnice má do té doby připravit podklady, zda se o dotaci na brownfieldy bude ucházet spíš koupaliště, kde je však potíž se záplavovým územím, nebo kontroverzní demolice kasáren.

Opoziční zastupitelka Zdeňka Kulhavá má však jasno už teď. Chce hlasovat pro koupaliště, rozhodně ne pro demolici kasáren.
"Ten objekt je po stavební stránce zhruba v pořádku, střecha ani obvodové zdi nejsou v havarijním stavu. Jeho využití vidím ve startovacích bytech pro mladé, penzionu pro důchodce, domu s pečovatelskou službou, jiném typu domova důchodců. Daly by se tam vybudovat malometrážní byty, protože město stárne. Mladí se sem nehrnou, protože když se tu byty nabízejí, jsou hodně drahé," všímá si zastupitelka Kulhavá (bezp. za KSČM).

Podle místostarosty Hovorky je ale přestavba kasáren na byty málo představitelná. Jsou v nich příliš rozlehlé chodby, řada světnic pro pětadvacet vojáků, společné sociální zázemí a okna pokojů situovaná na severovýchod. Už dříve se přestavba odhadovala na 104 milionů korun.

Další opoziční zastupitelka si stěžuje, že plány radnice, co bude s areálem kasáren po demolici, nejsou zatím zřetelné.
"Chybí tu byty, ale nejsem zastáncem developerské výstavby. Plány nám nikdo neřekne. Bojím se, aby se v kasárnách nerozprodaly pozemky právě developerům. Město by mělo stavět vlastní byty, případně bychom chtěli i kulturní centrum, sportoviště nebo park, který tu chybí. Co když ale my teď odhlasujeme demolici s tím, že tam vznikne něco takového, a pak z toho nic nebude?" obává se zastupitelka Markéta Žahourková (Nové město).

Autor: Štěpánka Tůmová
Zdroj:https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/demolice-bourani-kasarny-nove-mesto-nad-metuji.A190211_456790_hradec-zpravy_theKomentář Novoměstského kurýra:
Právě včera jsme i na téma "Kasárna" hovořili s panem Jiřím Marbachem v Kurýru. Podívejte se do Aktualit k datu 13.2.

A zde přidávám dva současné obrázky, jak ta kasárna vypadají dnes:


O tom, co zvítězí, chce Zastupitelstvo rozhodovat na svém zasedání v dubnu 2019.

Jindřich Buchal.


ZASTUPITELSTVO ROZHODLO O DALŠÍM POSTUPU
V ŘEŠENÍ PROSTORU KASÁREN A VÝSTAVBY KOUPALIŠTĚ


Vloženo 20.12.2018

V zápise ze Zastupitelstva č. 2 je uveden následující závěr:
K čl. 4/6 USNESENÍ č. ZM 2-11/18.
ZM ukládá ST, aby ve spolupráci s MST a OMM připravil do dubnového ZM žádost na demolici kasárenské budovy s vybudováním parku a žádost na výstavbu koupaliště.

Následně ZM rozhodne, která žádost bude podána.
Odpovídá: OMM, Provede: OMM, Termín: 18.04.2019
HLASOVÁNÍ - pro: 19, proti: 0, zdržel se: 2, nehlasoval: 0 - bylo přijato.Komentář Novoměstského kurýra:
Takže kterým směrem bude uplatněna žádost o dotaci jsme se zatím nedozvěděli. Musíme si počkat do 18.04.2019, kdy se bude konat Zastupitelstvo č. 4.

Bohužel, podrobnosti z jednání našich Zastupitelstev se už ti, co se tam přímo nepřijdou podívat, nedozví, v našem městě bylo zřejmě zrušeno zveřejňování zvukových záznamů z jednání Zastupitelstva.
Kdo, kdy a proč o tom rozhodl jsem nikde na stránkách města nezaregistroval. Jistě by si to zasloužilo vysvětlení pro občany. Že by zákon o ochraně osobních údajů? No pro zajímavost se podívám, jak na tento zákon zareagovala jiná města v oblasti zveřejňování jednání jejich zastupitelstev.

Jindřich Buchal.

JINÁ STRANA TÉŽE MINCE
Vloženo 12.12.2018
Pan ing. Brož reagoval na facebooku na připravované rozhodování města o kasárnách následující informací:

CITACE:

Dobrý den.
Podávám výklad k současné situaci ohledně dotační výzvy MMR, rozhodnutí rady města a zítřejšího zastupitelstva ohledně demolice budovy kasáren. Vyhlášená dotace MMR je na brownfild.
Město ji může využít jak na LAM, tak i na demolici kasáren. Pouze však na jeden projekt.
Rada města rozhodla pro demolici kasáren. Pro bylo všech 7 radních. Radní ale neměli informaci, že jeden žadatel může žádat o dotaci pouze na jeden projekt.
Nicméně se o žádosti o dotaci MMR na LAM na Radě nemluvilo.


Možná proto, že dotace vylučuje podporu staveb, které se nachází v oblasti stoleté vody. Tento problém však řešíme v projektu LAM, kde koupaliště a objekty umísťujeme nad Q100 a zastavěné území z Q100 vyčlenujeme. Konzultoval jsem tento problém s MMR a poslal mailový dotaz, jestli lze za přijatých opatřeních v PD o dotaci požádat. Zítra bychom mohli mít odpověď.

Co se týká demolice kasáren, přijímat rozhodnutí nyní mi připadá předčasné. Pro dotaci stačí rozhodnutí zastupitelstva do konce května 2019. Pokud získám kladné stanovisko z MMR, budu bojovat o to, aby žádost o dotaci byla městem směřována na LAM. Jak píše jeden radní, po zbourání kasáren tam nebude několik let nic...mozná parková úprava ,totiž přesně řečeno je tam 5 let udržitelnost projektu a nic se tam nesmí činit.

Pak zřejmě město hodlá území předat developerovi pro další výstavbu.

S rychlým rozhodnutím o demolici nesouhlasím. Doporučuji ustanovit pracovní skupinu Kasárna, která doporučí další postup.

Dále by každý zastupitel měl mít předem před svým rozhodnutím vyčerpávající podklady pro svou volbu. Měl by osobně znát tu budovu a celý areál, kde by mu na místě měl být přednesen odborný výklad k záměru.....

Nicméně nyní doporučuji počkat na vyjádření MMR k LAM. V případě kladného stanoviska požádat o LAM využít dotaci pro využití občanů, ne pro se zemí srovnané mnoho let nevyužité území....

V případě záporného stanoviska k LAM jednat v pracovní skupině o budoucnosti areálu kasáren.

Vladimír Brož.

Konec citace.


Komentář Novoměstského kurýra:
(zvýraznění textu výše provedl NOVKUR.)

No vida, věc není tak "křišťálově jednoduchá" jak by se na první pohled zdálo.
Mimochodem - se zbouráním budovy kasáren nesouhlasí i současní uživatelé prostorů v této budově.

Nezbývá než počkat, jak se s tím vypořádá zítra naše "nové" zastupitelstvo.


Jindřich Buchal.

DOSTÁVÁ VÝSTAVBA V LOKALITĚ KASÁRNA KONKRÉTNĚJŠÍ OBRYS?

Vloženo 11.12.2018

Na jednání Rady města č. 4 dne 3.12.2018 se objevil následující bod:
3/16. Podpora regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití - podání žádosti o dotaci

Identifikace:
Bod předložený přímo na jednání RM. ORM předkládá RM na vědomí informace o vyhlášení výzvy k podávání žádostí o poskytnutí dotace v roce 2019 z podprogramu Ministerstva pro místní rozvoj - Podpora regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití. Výzva byla vyhlášena dne 29.11.2018, lhůta pro podávání žádostí končí 31.05.2019. Město může získat dotaci ve výši 60 % skutečně vynaložených uznatelných nákladů akce. Projekt musí být ukončen do 3 let od přidělení dotace.

Záměr města je revitalizovat území areálu kasáren a to buď:
1) Demolice kasárenské budovy č.p. 427, terénní úpravy vč. ozelenění nebo
2) Demolice kasárenské budovy č.p. 427, terénní úpravy + vybudování části parku (na základě zpracované územní studie zeleně) + obnova účelové komunikace v areálu.

Pro podání žádosti o dotaci bude nezbytné zadat ke zpracování projektovou přípravu, tj. PD na demolici budovy, v případě varianty 2 i PD na parkové úpravy v areálu kasáren.

Odůvodnění:
Jedná o nový dotační titul MMR na revitalizaci areálů brownfields vč. demolice objektů, na který obce a kraje dlouhodobě čekaly.

Vysvětlení:
Vojnarová Simona, Ing. - vedoucí ORM Město Nové Město nad Metují náměstí Republiky 6 Stránka 20 ZÁPIS Z PORADY RM 4 Tisk: 10.12.2018 K čl. 3/16 USNESENÍ č. RM 4-28/18

RM doporučuje ZM vzít na vědomí předložené informace o výzvě k podávání žádostí o poskytnutí dotace v roce 2019 z podprogramu Ministerstva pro místní rozvoj - Podpora regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití.
Odpovídá: OMM, Provede: OMM, Termín: 13. 12. 2018

HLASOVÁNÍ - Pro: 7, Proti: 0, Zdržel se: 0, Nehlasoval: 0
bylo přijato K čl. 3/16 USNESENÍ č. RM 4-29/18

RM doporučuje ZM schválit podání žádosti o dotaci dle varianty č. 2 a schvaluje zařazení nové položky na projektovou přípravu dle var. 2 (PD demolice a PD parkové úpravy) a podání žádosti o dotaci do rozpočtu města na rok 2019 ve výši 500 tis. Kč.
Financování této položky bude pokryto z rezervy. Odpovídá: OMM, Provede: OMM

HLASOVÁNÍ - Pro: 7, Proti: 0, Zdržel se: 0, Nehlasoval: 0 - bylo přijato.

Komentář Novoměstského kurýra:
Do seznamu sledovaných staveb jsem poprvé zařadil i oblast kasáren. Na základě výše uvedeného bodu z Rady města se dá očekávat, že se v této oblasti konečně začne něco dít. Počkejme si na čtvrteční zastupitelstvo.

Jindřich Buchal.