NÁVRAT NA VSTUP DO NOVOMĚSTSKÉHO KURÝRA.

ZASTUPITELSTVO ROZHODLO O DALŠÍM POSTUPU
V ŘEŠENÍ PROSTORU KASÁREN A VÝSTAVBY KOUPALIŠTĚ


Vloženo 20.12.2018

V zápise ze Zastupitelstva č. 2 je uveden následující závěr:
K čl. 4/6 USNESENÍ č. ZM 2-11/18.
ZM ukládá ST, aby ve spolupráci s MST a OMM připravil do dubnového ZM žádost na demolici kasárenské budovy s vybudováním parku a žádost na výstavbu koupaliště.

Následně ZM rozhodne, která žádost bude podána.
Odpovídá: OMM, Provede: OMM, Termín: 18.04.2019
HLASOVÁNÍ - pro: 19, proti: 0, zdržel se: 2, nehlasoval: 0 - bylo přijato.Komentář Novoměstského kurýra:
Takže kterým směrem bude uplatněna žádost o dotaci jsme se zatím nedozvěděli. Musíme si počkat do 18.04.2019, kdy se bude konat Zastupitelstvo č. 4.

Bohužel, podrobnosti z jednání našich Zastupitelstev se už ti, co se tam přímo nepřijdou podívat, nedozví, v našem městě bylo zřejmě zrušeno zveřejňování zvukových záznamů z jednání Zastupitelstva.
Kdo, kdy a proč o tom rozhodl jsem nikde na stránkách města nezaregistroval. Jistě by si to zasloužilo vysvětlení pro občany. Že by zákon o ochraně osobních údajů? No pro zajímavost se podívám, jak na tento zákon zareagovala jiná města v oblasti zveřejňování jednání jejich zastupitelstev.

Jindřich Buchal.

NA STRÁNKÁCH iDNES BYL ZVEŘEJNĚN ČLÁNEK O NOVOMĚSTSKÉM KOUPALIŠTI

Vloženo 25.10.2018

Nové Město mívalo jedno z nejhezčích koupališť, lidé ho chtějí obnovit.

Zastupitelé v Novém Městě nad Metují se po letech odkladů vrátili k myšlence obnovit původní koupaliště. Více než dva tisíce lidí kvůli tomu v létě podepsaly petici. Autoři ji podepřeli pádným argumentem, že biotopové koupání v zanedbaném areálu u řeky Metuje nemusí být zvlášť nákladné.

Skupina aktivních občanů v Novém Městě nad Metují se v předvolebním čase šikovně připomněla místním politikům s žádostí o nové koupaliště. Na příjemném místě v nivě Metuje chtějí obnovit plovárnu, na niž mnozí stále vzpomínají.
Za časů největší slávy tam chodívalo denně na osm set lidí. V roce 1998 však odešel z koupaliště nájemce a budova podruhé vyhořela. Od té doby bazén i okolí zarostly býlím.


"Vybudování koupaliště je nákladná věc. Koupaliště na přírodní bázi by však mělo po první investici minimální náklady a určitě by se našel zájemce o pronájem občerstvení v tomto krásném koutě od jara do podzimu," tvrdí petičníci kolem podnikatele Vladimíra Brože, Karla Falty a dalších.
Míní, že Nové Město mívalo jedno z nejhezčích koupališť v Čechách, a znepokojuje je, že se vlastně nikdy k žádné stavbě neodhodlalo. Požádali proto, aby to město přehodnotilo. K petici se přidalo 2 200 lidí.
V biotopovém koupališti se nečistí voda s pomocí chemie, ale využívá se biologické funkce rostlin a živočichů k přirozenému čištění. Rozhodlo se pro ně již město Česká Skalice u přehrady Rozkoš, ale zatím se je nepovedlo dobudovat kvůli sporu s dodavatelem. Specializovaná firma, která má za sebou již dvacet biotopových koupališť, vyčíslila, že v Novém Městě by přestavba obdélníkového bazénu s plochou 1500 metrů čtverečních stála 21 milionů korun bez započtení daně.

Příznivci petice však na facebookové stránce "Jdeme na koupálko" nedávno připustili, že by stavba mohla stát kolem 25 milionů bez započtení daně. Náklady na roční provoz se odhadují na 700 tisíc korun, koupaliště by mohlo mít mírný zisk, kdyby tam ročně zavítalo 13,5 tisíce lidí za padesátikorunové vstupné. Areál by sloužil pro 500 návštěvníků, bazén by doplnila jednopodlažní dřevostavba se zázemím a občerstvením, v sousedství se počítá s hřišti pro volejbal a badminton, letním kinem, lezeckou stěnou, dětským hřištěm a parkovištěm pro 70 aut. Ostatní návštěvníci by museli jet autobusem nebo přijít pěšky, v údolí totiž nejsou odstavné plochy.Musíme to dát na misky vah, tvrdí starosta.
Po léta přitom už z radnice zaznívá, že na koupaliště nejsou peníze. V roce 2011 už město mělo projekt i stavební povolení, jenže nové koupaliště by vyšlo na 80 až 100 milionů korun a město na něj tehdy nesehnalo dotaci. Obavy byly i kvůli vysokým provozním nákladům.
V anketě před několika lety novoměstští občané potvrdili, že koupaliště chtějí, ale upřednostňovali před ním spravené silnice, chodníky a vzhled města. Zastupitelé tak nechali projekt u ledu. Loni město nanejvýš navezlo písek a pár laviček k Daškovu splavu na Metuji v Krčíně, aby se lidé aspoň v létě mohli osvěžit v řece.

Zastupitelé se těsně před volbami zabývali obnovou koupaliště jen okrajově. Na posledním jednání ho neodmítli, ale zaúkolovali starostu a úředníky, aby připravili podklady pro nově zvolené zastupitelstvo. V něm po říjnových komunálních volbách pokračuje 19 z 21 dřívějších politiků. Případně by se tak mohla dostat do rozpočtu na příští rok konkrétní částka na přípravu koupaliště.

"Zatím neznáme přesnou částku, kolik by nové koupaliště stálo. Skupina lidí, kteří ho prosazují, odpracovala mnoho práce, připravili návrh studie. Musíme to dát na misky vah s dalšími potřebami ve městě, což je třeba rozšíření domova pro seniory, sociální bydlení, opravy dalších ulic a chodníků v městském majetku, řešení areálu kasáren," řekl dosavadní starosta Petr Hable (Volba pro Nové Město),
který by měl ve funkci pokračovat i v dalším období.
Architekt zdarma připravil studii, koupaliště navázal na přírodu

S podobou nového koupaliště se každý mohl seznámit na venkovní výstavě u lékárny v minulých týdnech. Když ve městě a na internetu začala kolovat petice, mladý architekt pocházející z Nového Města Vojtěch Lichý se přidal k aktivistům a za dva týdny zdarma připravil koncepční studii areálu. Mrzí ho totiž některé zpackané místní stavby, kde stavebníci šetřili na návrhu. Chtěl nabídnout lidem vizualizace pro lepší představu, jak by biotopové koupaliště zapadlo do původního areálu. Staré koupaliště si přitom architekt pamatuje z dětských let, kdy tam chodil s rodiči na koncerty.

"Pokud má místo bývalého koupaliště ještě nějakou šanci, tak je to přesně tento přístup, navržený Letní areál u Metuje. Hodně vychází z kontextu, snaží se navázat na přírodu jak principem koupání, tak i architekturou, která je střízlivá, jednoduchá, nadčasová a funkční," vysvětlil architekt Lichý ze Studia MLAA.

Autor: Štěpánka Tůmová, 23. října 2018
Zdroj:https://hradec.idnes.cz/nove-mesto-nad-metuji-koupaliste-biotop-petice-zastupitele-kralovehradecky-1sq-/hradec-zpravy.aspx?c=A181023_434653_hradec-zpravy_tuu


Zvýrazněný text "Novoměstský kurýr".

ZASTUPITELSTVO NAŠEHO MĚSTA ZAUJALO STANOVISKO KE KOUPALIŠTI

Vloženo 21.9.2018

V zápise z posledního Zastupitelstva Nového Města nad Metují je ke koupališti uveden tento závěr:

Zastupitelé mimo jiné:
projednali Petici za obnovu koupaliště a jednomyslně přijali následující usnesení:

ZM se seznámilo s Peticí za obnovu koupaliště v Novém Městě nad Metují a předloženou studií jeho řešení ve znění přílohy č. ZM 12/ - 4/13. ZM ukládá starostovi zajistit ve spolupráci s odbornými útvary MěÚ zpracování veškerých podkladů, nezbytných pro rozhodování nového ZM o
případném zařazení přípravy této investiční akce do rozpočtu města na rok 2019.

Poznámka NOVOMĚSTSKÉHO KURÝRA:
Žádná diskuse k tomuto tématu na Zastupitelstvu neproběhla.
A jen tak pro zajímavost: 19 z dnešních 21 zastupitelů kandiduje v následujících volbách.

Jindřich Buchal.


AKTIVISTÉ "JDEME NA KOUPÁLKO" ZVEŘEJNILI AKTUALIZOVANÝ NÁČRTEK KOUPALIŠTĚ

Vloženo 19.9.2018

Zdroj: facebook.


NA JEDNÁNÍ RADY MĚSTA BYL ULOŽEN NÁSLEDUJÍCÍ ÚKOL

Vloženo 17.9.2018
Jindřich Buchal.

ZÁSTUPCI INICIATIVY "JDEME NA KOUPÁLKO" BYLI NA RADNICI

Vloženo 08.09.2018
Zdroj: Facebook
Včera navštívili zástupci "Petičního výboru" iniciativy "Jdeme na koupálko" pana místostarostu Michala Besedu a předali mu petici, kterou podepsalo cca 2200 příznivců vybudování koupaliště na jeho původním místě - t.j. v údolí za částí Hradčany.

Podívejte se na předaný dokument a několik obrázků, jak by to mohlo vypadat:
Komentář Novoměstského kurýra:
Vypadá to opravdu pěkně. Jak je vidět, iniciativa občanů by mohla "město" rozhýbat.
Dovoluji si zde připomenout větu, která byla zveřejněna městem v loňském roce (viz dole u vstupu s datem 23.6.2017):

"Dlouhodobým přáním obyvatel Nového Města nad Metují je nové koupaliště. Staré koupaliště, kdysi populární místo letních radovánek novoměstské mládeže, je již mnoho let mimo provoz a jeho opětovná rekonstrukce a otevření je vzhledem ke stávajícím předpisům nemožné".

Takže jistě všichni budeme s napětím očekávat, co k tomu řekne RADA a co ZASTUPITELSTVO. Shodou okolností cca tři týdny před komunáními volbami.


Jindřich Buchal.

NA FACEBOOKU V RÁMCI AKTIVITY "JDEME NA KOUPÁLKO" BYLA UVEŘEJNĚNA NÁSLEDUJÍCÍ INFORMACE


Vloženo 02. 09. 2018.
(Uveřejnil ing. arch. Vojtěch Lichý, Ateliér MLAA, Praha.)

Citace:

Dobrý den přeji.

Přidávám novou, upravenou situaci, která lépe řeší určité vazby, především na letní kino. Upraveny jsou i sportoviště, které jsou nyní více ve stínu a tím se dále otevírá hlavní plocha. Z této koncepční situace budou víceméně vycházet vizualizace. Jak jsem psal, času není mnoho.
Takovýto návrh by si zasloužil třeba i několik měsíců, my máme dny, aby se vše stihlo v klidu projednat, ale z mého pohledu je tento základ vyřešen v zásadě správně.

Hezký den.


Konec citace.

INICIATIVA "JDEME NA KOUPÁLKO" SE ROZJÍŽDÍ RAKETOVOU RYCHLOSTÍ
Vloženo 22. 08. 2018.


Pan Vladimír Brož informuje na Facebooku:

Cituji:

Ahoj.
Dnes proběhlo první projednání navrhované změny stávajícího projektu koupaliště na přírodní biotopové koupalistě.
Jednání přímo na koupalisti se zúčastnili Ing. Beseda, Ing. Pozděna, p. Podolský, já a Ing. Barták f. BAPO, který si odskočil ze Skalice.

Účastnikům jsem předložil koncepci řešení, která by měla podstatně snížit investiční a provozní náklady dostat do plusu.
Namísto drahého rešení s pouze 25 m bazénem navrhuji zřízení biotopového koupalistě v původních rozměrech, tj. min. 50 x 30 m a některými atrakcemi pro děti. Dále zázemí provézt jednoduše na slunném místě u vstupu do areálu.

Zachovat parkovací místa tak jak jsou v povoleném projektu, jsou v celodenním stínu. Mista u rybníka vypustit. Biologickou čisticí zónu umístit viz. Var.2.

Koncepce byla účastníky přijata jako reálná. Uzemí vlastně pro zřízení Biotopu při zachování stavebně povolených parkovacích mist neumožňuje jiná řešení. Řešili jsme i další odborné technické zaležitosti pro zpracování návrhu.

U f. BAPO jsem objednal studii v rozsahu cca 20 stránek, která bude odborně a konrétně řešit vybudování biotopového koupalistě NM včetně propočtu investicníc a provozních nákladů.
Měla by být hotova do 7.9.18. Nasledně bude studie zveřejněna a předána Městu k projednání v Radě. O dalším pokračování rozhodne až příští zastupitelstvo. Děkuji všem dnešním účastníkům za vstřícný přístup a věnovaný čas a vyslovenou podporu.

Věřím, že snažení Vás všech o znovuobnovení tohoto nádherného relaxačního místa nebude marné a v roce 2020 se již budete moci se svými dětmi a vnoučaty vykoupat a užít si léta na obnoveném novoměstském koupališti.

Přikládám pár fotek z podobných projektů:
Vydržte a nepolevujte, nesmí se promarnit čas a projekt neustále postrkovat dopředu.
Vladimír Brož.


Konec cituace a kopií obrázků z Facebooku.


Komentář Novoměstského kurýra:
Jak je vidět, když se věci ujme schopný člověk s podporou nadšené veřejnosti, věci se mohou začít hýbat.

Chci na stránkách "Novoměstského kurýra" i nadále sledovat vývoj dalších událostí ve věci iniciativy "JDEME NA KOUPÁLKO".
Určitě držím palce.


Jindřich Buchal.

Vloženo 02. 08. 2018.

OŽIJE V NAŠEM MĚSTĚ INICIATIVA ZA ZNOVUZROZENÍ KOUPALIŠTĚ NA KRÁSNÉM PŮVODNÍM MÍSTĚ?
Přijďte podpořit tuto novou iniciativu.O zveřejnění výše uvedeného letáku mě požádal pan Zdeněk Menec.

Jindřich Buchal.

Vloženo 23. 06. 2017.

JE OPRAVDU VÝSTAVBA KOUPALIŠTĚ NEMOŽNÁ?

Posuďte sami:

Nedávno se na www stránkách našeho města objevila následující informace:

Dlouhodobým přáním obyvatel Nového Města nad Metují je nové koupaliště. Staré koupaliště, kdysi populární místo letních radovánek novoměstské mládeže, je již mnoho let mimo provoz a jeho opětovná rekonstrukce a otevření je vzhledem ke stávajícím předpisům nemožné.

Většina obyvatel Nového Města se podle průzkumu, který si nechala před 3 lety radnice vypracovat, sice považuje chybějící koupaliště za problém, nicméně dává přednost závažnějším a pro město potřebnějším investicím, jako jsou opravy silnic a chodníků, zajištění bezpečnosti ve městě nebo výstavba dětských hřišť.
"Výstavba nového koupaliště v současnosti není mezi dlouhodobými investičními záměry města a podle výsledků průzkumu věříme, že to obyvatelé města chápou. Snažíme se však hledat jiné alternativy, jak by Novoměšťáci mohli trávit čas u vody a nemuseli cestovat k Rozkoši nebo na koupaliště v okolí," vysvětluje místostarosta Michal Beseda a dodává:

"Inspirací pro nás byly říční lázně v Jaroměři. Jednou z možností, kterou jsme se zabývali, je postupné vybudování několika koupacích míst u řeky Metuje, která lemuje naše město. První takové místo právě vzniká v Krčíně u Daškova splavu. Městské Technické služby v současné době dokončují zemní práce tak, aby vše bylo připraveno k půli června."

V současné době byl vyčištěn břeh, srovnán terén a navezen první písek k vytvoření malé plážičky. Během 14 dnů budou instalovány dvě betonové lavičky a odpadkový koš. Dalším místem v okolí Nového Města nad Metují, kde je možné se během horkých dnů zchladit, je Stará plovárna.
"Jako tomu bývá zvykem každý rok, bude na Staré plovárně opět zprovozněna sprcha, kde je možné se během horkých dní zchladit. Pokud se projekt koupacích míst u Metuje osvědčí, máme v plánu v příštích letech tento záměr dále rozvíjet. Stávající místo u Daškova splavu bychom rádi každý rok něčím zvelebili, vybavili potřebným mobiliářem.
Ve spolupráci s veřejností bychom také rádi vytipovali další koupací místa, horkými kandidáty je místo v Pekelském údolí u Liščí boudy, Stará plovárna nebo okolí Rezeckého mostu," uvádí místostarosta Michal Beseda.

Konec citace.

Komentář Novoměstského kurýra:
Podívejme se na několik informací. Nejdříve plovárna na řece v Jaroměři:


Plovárna tam byla už mezi válkami. V současné době je to silně přestavěný a doplněný prostor. Podívejte se na několik fotek:
Jak vidíte, na místě je velký přístřešek pro rychlé občerstvení, bufet, prostor pro sport, půjčovna kánoí, koupání, zábavu, sociální zařízení, ubytování, parkování s dobrým příjezdem, napojení na cyklostezku. Kromě toho ještě vnitřní restaurace na úrovni vhodné dokonce pro konání svateb.
Fotka restaurace převzata ze stránek koupaliště.
Kromě toho velká travnatá plocha pro uložení koupajících. Chystá se bazén s možností chytit si tam pstruha s následným upečením (jako to dělají v Polsku).
Také vzrostlá zeleň, doplňující kvalitu prostředí.
Takže laťka je hodně vysoko, pokud by to chtělo naše město napodobit.


A nyní se podíváme k "Daškovu splavu" v Novém Městě nad Metují:

Takže co lze říci k tomuto místu?

Ano, je tu splav, který zvyšuje hladinu. Dal by se asi upravit i prostor pod splavem. Ovšem pozemky na obou stranách řeky jsou v soukromém vlastnictví, takže pro žádoucí výstavbu by se musely vykoupit. To může být problém ale i náklady v případě pozitivního přístupu majitelů pozemků.

Vzpomeňme na Jaroměř - dvě lavičky a fůra písku to nespraví!

Také dlouhá doba, než by místo získalo potřebnou malebnost a "utulnost."

Také dost daleko od města.

Ostatní místa jmenovaná ve zprávě města tj. prostor u "Liščí boudy", u tzv. "Staré plovárny" a nebo u "Rezeckého mostu" nepovažuji za vhodná.


Co tedy se dá dělat?

Vraťme se do malebného údolí, které nemají nikde jinde - tj. do prostoru původního, dnes zdevastovaného koupaliště a jeho širokého okolí.No není to krása, celé toto údolí? A kousek od našeho starobylého náměstí.

A navíc - všechny rovinaté pozemky na obou stranách řeky od zdevastovaného koupaliště prakticky až k té "Staré plovárně" patří městu včetně těch chatek, co na nich stojí a včetně té cesty, co tam vede.
Co brání tomu vybudovat tam přírodní koupaliště napájené z řeky nebo z vykopané studny? A co brání tomu, postupně vybudovat v celém tom krásném údolí atraktivní místo pro odpočinek, regeneraci a možná i zábavu?

Podívejme se na jeden příklad z Litovle:
Koupaliště v Litovli:
Co je to přírodní koupací biotop?
Zjednodušeně řečeno je to uměle vytvořené přírodní koupaliště. Stěny i dno bazénu jsou potaženy zelenkavou fólií, která zvýrazňuje přírodní zbarvení vody. Voda se do bazénu napouští jednorázově ze studny a bude dle potřeby pouze dopouštěna. O čistotu vody se starají speciální rostliny, které se nacházejí v oddělených jezírcích (regeneračních nádržích), kam "špinavá" voda putuje pomocí čerpadel. Zde proběhne přes kořeny rostlin přirozený čisticí proces a malým potůčkem již odtéká čistá voda zpět do koupací nádrže. Systém je vybaven také sběrači mechanických nečistot. Díky biologické funkci rostlin není nutné do vody přidávat chemické a desinfekční přípravky. Biotop je tak velmi vhodný i pro alergiky.

Jak se budoval litovelský přírodní koupací biotop?
Biotop vznikl na místě dosavadního koupaliště z roku 1937, které prošlo v 60. letech 20. století výraznější proměnou (zmenšení plavecké části, vybudování brouzdaliště pro děti, kompletní přestavba sociálního zázemí). Od té doby se již litovelské koupaliště dočkalo pouze nezbytných udržovacích prací a nepatrných investic.
Na tom, že si staré koupaliště zaslouží ve 21. století novou moderní tvář, se shodli v Litovli snad všichni. Otázka jakou tvář ale rozdělila občany na dva tábory. Po mnoha diskusích a bouřlivém hlasování zastupitelstvo nakonec odsouhlasilo v únoru 2011 změnu původně navrženého nerezového bazénu na přírodní koupací biotop.
Se stavbou se začalo na podzim 2012. Neobvykle silná a dlouhá zima a deštivé jaro výstavbu komplikovalo, a tak se nové koupaliště dočkalo otevření s malým zpožděním 1. srpna 2013.

Projektant: firma Bapo, s.r.o., Rousínov
Výstavbu realizovala: Stavební firma Vymětal s.r.o., Litovel
Investor: Město Litovel
Celkové náklady: cca 20 mil. Kč, z toho 9 mil. Kč získalo město díky dotaci z Evropské Unie.
Zdroj: www stránky města Litovel.


Na internetu najdete řadu přírodních koupališť, kde nejde o biotop ale o napájení z řeky!Co dodat na závěr?
Jde to! Když se opravdu chce. Překvapuje mě, že vedení našeho města dlouhodobě nevadí žalostný stav původního koupaliště a jeho okolí. Na pozemcích města! Jak dlouho bude trvat, než se najde někdo, kdo se nespokojí s tímto stavem a rozjede řešení?
Občané Nového Města by jistě byli rádi! A nejde jenom o občany. Jedna z prvních otázek, když přijedou turisté k Rambouskovi je: A kde je tady koupaliště?
Přece jenom - to naše krásné, dnes hrubě zanedbané údolí by si to také zasloužilo. Podle mého názoru je to lokalita s vysokým užitným potenciálem.


Jindřich Buchal.