NÁVRAT NA VSTUP DO NOVOMĚSTSKÉHO KURÝRA.

NOVINKY iDNES NÁS OPERATIVNĚ INFORMUJÍ O DĚNÍ V NAŠEM MĚSTĚ
TENTOKRÁT OPĚT NA TÉMA "PŘELOŽKA NEBO OBCHVAT"


17.11.2020.

Komentář Novoměstského kurýra:

Ano, děkujeme za článek.
Tak si připomeňme tu absurditu situace.
V našem státě existuje zákon o místním referendu. Přesně podle tohoto zákona proběhlo už více než před dvěma lety místní referendum v Novém Městě nad Metují, které díky velké účasti místních občanů rozhodlo o obchvatu, který by měl vést mimo město. Referendum bylo PLATNÉ a ZÁVAZNÉ. Ale to vůbec nekoresponduje zřejmě s jinými zákony, kterými se řídí stát (ŘSD), který si klidně jede "po své lajně" a stále nějak udržuje při životě tu tzv. přeložku I/14, která je - mimochodem - stále v Územním plánu města plánována. A která prochází městem. A přitom platí, že město "má výsostné právo si řešit na svém území své věci k maximální spokojenosti svýchn občanů"
Je docela snadná možnost realizovat plnohodnotný jihozápadní obchvat plně na katastru města, což již ŘSD připustilo (viz odpověď na dopis Novoměstského kurýra) - s dodatkem, že by to nemohla být silnice I. třídy. Také ŘSD již dříve ve vyhledávací studii a souvisejícím ekonomickém hodnocení doporučilo se zabývat dvěma variantami v té studii vedoucí jihozápadně mimo Nové Město. Důvod? Překračování limitů hluku v zastavěné oblasti Nového Města u té přeložky I/14. A letos rozjelo ŘSD pokus o řešení té přeložky nějakým vyřešením toho hluku. Již dříve se hovořilo o tunelu kolem novoměstského nádraží.
Co z toho nyní vypadne a kdy to bude, zatím nevíme.
Současné vedení našeho města je vůči řešení obchvatu docela pasivní a snaží se vysvětlovat, že v podstatě nemůže nic dělat. Tak kdo ten obchvat Nového Města vyřeší? Co Kraj a jeho "Brána k sousedům" z roku 2012, kde navrhli částečné řešení obchvatu našeho města od Spů až na hranice katastru Nahořan. Ten zbytek za Luštincem a nad Vrchoviny je už "brnkačka". No jak pro koho.


A teď město řeší přeložku z trasy přes náměstí na existující silnici Vrchoviny - Krčín - Spy. Která samozřejmě prochází také městem. Krčín je totiž také Nové Město nad Metují. A ta navrhovaná trasa vede přes krčínské náměstí. Zřejmě není náměstí jako náměstí.
A u této trasy se zřejmě neočekává problém s převedením na silnici I. třídy!!! To mi opravdu hlava nebere.
Mimochodem - po této trase už mnoho let prakticky ta doprava vede, přes historické náměstí těžká doprava jezdit díky dopravnímu značení nemůže.
A tak místo toho, aby město USILOVNĚ řešilo svůj jihozápadní obchvat po svém katastru, vymýšlí takovéto nesmysly.

A ty zákony? Nepochopím, že na zákon o místním referendu nenavazují jasně a zřetelně další zákony, kterými se řídí stát! Co si o tom může myslet těch 2116 občanů, kteří byli v referendu pro ten jihozápadní obchvat Nového Města n. Met. Jaká může byt jejich důvěra v tzv. "demokratické rozhodování", kterým místní referendum nepochybně je.
Toto je už moje 171 informace k problematice "OBCHVAT" v Novoměstakém kurýru.
Od roku 2006! Připomínám - nyní je rok 2020.


Jindřich Buchal.